MENÜ

LOVAGLÁS

ALAPOKTÓL a HALADÓIG

_________________________________________


Ismerkedés a lóval

 

Mielőtt hozzálátnál a ló felszerszámozásához, nem árt, ha közelebbről is megismerkedsz vele, megpróbálod elnyerni bizalmát. A lovak rendkívül barátságosak és érzékenyek, csoportban érzikmagukat a legjobban. Ha vmitől megriadnak, és egy megugrik, a többi is ösztönszerűen utnavágtat.A vadon élő lovak egy vezérméntkövetnek. A háziasítás során ezt a szerepet az ember vtte át. Ha egyszer a bizalmába fogad egy ló, engedelmes társad lesz a leckék folyamán.
Mikor a ló közelébe mész, szólítsd meg, beszélj ozzá, barátságosan veregesd meg a nyakát, esetleg kedveskedj neki kockacukorral. Ha türelmes és határozott vagy vele szemben, bizalmat keltesz benne. Ha idegeskedsz, bizonytalankodsz, vagy gorombán bánsz vele, nyugtalan, rakoncátlan lesz.
Amikor a pónit vezeted, mindig a bal oldalán állj, jobb kezeddel a kötöfékkel vagy a szárral mindig tartsd magasan a fejét.

______________________________________


Felülés a lóra, helyes ülés a nyeregben


Mielőtt felnyergelnéd és felkantároznád a lovat, mindig alaposan pucold le, szabaítsd meg őt a portól, élősködőktöl, kosztól. Ezután kantározd és nyergeld fel, ha eyedül nem megy, nyugodtan kérj segítséget oktatódtól, vagy egy olyan személytől, aki már ért hozzá. Biztosan szívesen segítenek neked :)
Bizony nem is olyan könnyű felszállni a lóra, amikor először próbálkozol vele. Jól jön egy ksi segítség, de előbb utóbb magadtól kell nyeregbe szállnod. Ügyelj arra, hogy miközben szállsz fel, ne rúgj bele a ló oldalába, mert könnyen megriadhat, és ne huppanj nagyot a nyeregbe mert ezzel fájdalmat okozhatsz neki. Mindig a ló baloldaláról lendülj nyeregbe. Ez egy alapszabály!
A nyeregben akkor ülsz jól, ha kényelmesen, ugyanakkor biztonságban érzed magad, és bármelyik pillanatban kédz vagy uralkodni a ló minden mozdulata fölött.Helyezkedj el mélyen a nyeregben, húzd ki a derekad , combod és lábszárad laposan simuljon a nyereghez és a ló oldalához. Hátgerinced rugalmasan kövesse a ló hátának mozgását. Ne ülj mereven a ló hátán, csak lazán, Soha ne ülj felhúzott térddel és sarokkal. :)

 

__________________________________________

 

Futószárazás

 

Az első néhány alkalommal vezetőszáron, lépésben sétáltatnak majd. Neked semmi másra nem kell figyelned, csak a helyes tartásra és a segítségadásra. A futószárat a speciális kantár orrszíján levő zablakarikájába csatolják. A ló körbe körbe sétál, a lovas pedig a biztonságos nyeregkápába kapaszkodik ( ha bizonytalanul ül ). Ezt próbáljuk kerülni, és megpróbálni kis koncentrálással biztosan ülni a nyeregben :) .Ha már biztonságban érzed magad, elengedheted a nyerget, és a helyes fogást alkalmazva mindkét szárat a kezedbe veheted. A futószáron való lovaglás remek alkalom arra, hogy megtanuld az egyensúlyozás alapjait, önbizalmat nyerj. Felhőtlenül gyakorolhatod a segítségadást, hisz sem az iránnyal , sem az irammal nem kell törődnöd. Ha néha úgy érzed, hogy kibillensz a nyeregből, soha ne a szárba kapaszkodva próbáld visszanyerni egyensúlyodat. Könnyen felsértheted a ló száját, és fájdalmat okozhatsz neki.

 

_________________________________________


Jobbra át és balra át !

 

A sima fordulásnál a külső láb és a belső kéz- jelzi a fordulás irányát. Segítséget nyújt a belső láb is , amely hajlítja a lovat, és a belső kéz, amely támaszt nyújt az irányt adó belső kéznek. Ne engedd, hogy a ló a fordulás közben elsiessen.

Fordulás balra
Balra fordulásnál a ló két elülső lába és a jobb hátulsó lába végez fordulatot a bal hátulsó láb körül. Amint befejezted a fordulást, engedd, hogy a ló lépésben vagy ügetésben egyenes vonalban előrehaladjon. Ha megállásból akarsz elindulni, nyomd meg jobb csizmáddal a ló oldalát a heveder mögött, és a bal szárral adj segítséget. Bal lábad a hevederen tartva, a jobb szárat kissé átvetve szorítsd a ló nyakához. Amint a ló elfordul, elülső lábával egy féllkört ír le a hátulsó lába körül.
Fordulás jobbra
Jobbra fordulásnál a ló elülső két lába és a bal hátulsó lába végez fordulatot a jobb hátulsó láb körül. Nyaka és gerince meghajolva követi a mozgás irányát. A fordulás megkezdésekor nyomd meg bal csizmáddal a ló oldalát, közvetlenül a heveder mögött. Karod kissé kinyújtva jobb szársegítséggel késztesd arra, hogy elfordítsa a fejét. Bal kezed finoman a jobbhoz közelítve, szorítsd a bal szárat a ló nyakához. Folyamatos bal csizmasegítséggel lésztesd továbbfordulásra. Ne engedd, hogy közben megpróbáljon kitörni.

 

______________________________________


Tanulj meg ügetni!

 

Az ügetőmozgás két ütemből áll. A póni két átlós lába, tehát a jobb hátulsó és a bal elülső, valamint a bal hátulsó és jobb elülső egyszerre ér földet. Ezért  ügetés közben a lovas mindannyiszor nagyokat zökken a nyeregben, ami rendkívül kényelmetlen. Ezt a zötykölődést elkerülheted, ha eleinte felállsz a nyeregbe, elöbb utóbb megkell tanulnod a könnyű ügetést valamint a tanügetést.

Könnyű ügetés
Miközben a póni hátulsó lábaival lép egyet, emelkedj fel a nyeregben, és súlyod helyezd a kengyelben tartott lábadra. A következő ütemnél, amikor a másik átlós láb dolgozik együtt, ereszkedj újra ülésbe. Ne emelekdj túlságosan fel a yneregben! Aggodalomra semmi ok, ha eleinte nem tudod tökéletesen felvenni a ló ritmusát.

Tanügetés
Ha kiakarod ülni, az ügetés minden ütemét, ülj jó mélyen a nyeregben, combod mindvégig szorítsd a nyereg oldalához anélkül, hogy nagyokat zökkennél. Ügylj arra, hogy egynesúlyban legyél, en feszítsd meg a hátad, derekaddal kövesd a póni mozgását.

 

____________________________________________

 

Vágtában

 

Nem akármilyen élmény lóháton vágtázni, különösen, ha kituod ülni a ló mozgását. Eleinte persze nem lesz felhőtlen az örömöd, szinte, kirepülsz a nyeregből. Ahhoz, hogy kiüld a vágtázás ütemét, helyezkedj el minél mélyebben a nyeregben, de ne merev derékkal. Mielőtt vágtázni kezdenél, engedd, hogy a ló ügetésben néhány lépést tegyen előre, a szárral pedig tartsd vissza, ha túl gyorsan ügetne, vagy a mozgása nem elég összeszedett. Vágtázás közben ülj laza derékkal a nyeregben, hogy követni tudd a ló testének mozgását. Testeddel ne dőlj előre, mert a mozdulatot a ló könnyen úgy értelmezheti, hogy ezzel gyorsabb vágtára akarod ösztönözni. Rövidítsd meg a szárat, és tartsd folyamatosan száron, hogy a ló ne szegje le a fejét. A lovaglás során először a munkavágtát fogod gyakorolni. A ló mozgása egyenletes, lendületes és felszabadult, szófogadóan engedelmeskedik jelzéseidnek. Ha jobb kézre akarsz vágtázni, bal lábad nyomd a ló oldalához, közvetlenül a heveder mögött, és húzd rövidebbre a jobb szárat. Ha a jobb lábad nyomod a hevederen, a ló oldalához, a ló is átvált, és balra fog vágtázni. a ó vágtája 3 ütemből áll, melynek során a ló elülső és hátulsó lába az egyik oldalon előbbre lendül, mint az ellenkező oldalon lévők.

 

______________________________________

 

Lovaglás osztályban, lovardai gyakorlatok

 

Osztályban lovagolni a többiekkel nem kis erőpróbát jelent a kezdő lovas számára. Bizony egyszerre sokmindenre kell figyelned. Nem csak lovadat kell koordában tartanod, de arra is ügyelned kell, mit csinálnak a többiek. Előfordulhat , hogy a lovad a többi ló társaságában szokatlanul viselkedik. Sokkal idegesebb, mindenhová követni akarja a többieket, és nem nagyon engedelmeskedik parancsaidnak. Az osztályban való lovaglás során nem csak a saját hibáidból tanulsz,de abból is , ha a többieket figyeled. Csoportos lovaglásnál tarts akkora távolságot, hogylegalább mégegy ló beférjen közétek. Ha túlságosan közelmész az előtted haladóhoz, azzal csak idegesíted a lovat, könnyen előfordulhat, hogy hátrarúg, és ezzel komoly sérülést okoz. Az osztálbyan valü lovaglás során vedd fel az előtted haladó ütemét, és próbáld meg lovad figyelmét lekötni a feladatokkal.Ha kiakarod kerülni a szembejövőt, mindig jobbra térj ki , vagyis a bal vállak találkozzanak. Hasonlóképpen cselekedj terepen való lovagláskor is. A kitérés szabályai azonban országonként eltérőek lehetnek.
A lovardában végzett gyakorlatok, az ütem-és irányváltás, a körön való lovaglás, az átlóváltás mind-mind remek alkalom arra, hogy felmérd tudásodat. A siker csupán azon múlik, hogy megfelelő parancsot adj a lovadnak a megfelelő pillanatban. Ha egyedül nem boldogulsz, bizalommal kérj segítséget oktatódtól. Ügyelj arra, hogy mindig tartsd be a lovardai szabályokat.

 

_________________________________________

 

Az első ugrólecke

 Az ugratás a lovaglás egyik legizgalmasabb pillanata. Az első ugratásig persze sok mindent kell elsajátítanod, de ha már ügyesen ügetsz át a földre fektetett rudak felett, vagy könnyűszerrel veszed az alacsonyabb akadályokat, idővel a magasabb akadály sem jelent gondot. Lendületes rálovaglással segítsd a lovat az elrugaszkodásban, és felsőtestedddel kövesd a mozgását. Az első ugrólecke alkalmával a ló elé fektetnek a földre rudakat, egymástól olyan távolságra , hogy könnyűszerrel átlépjen vagy átügessen  rajtuk. Lehet hogy az oktató eleinte megkönnyíti a dolgod, és vezetőszáron saját maga vezeti át lovadat az akadályok felett.  Ha már ügetésben, sőt vágtában is ügyesen  haladsz át a földre fektetett rudakon, akkor itt az ideje, hogy elsajátítsd az ugrás technikáját. Nem kell a mércét túl magasra tenni. Eleinte gyakorold az X-et. A póni ösztönösen középen fogja átugrani az akadályt. Ugratásnál egyenes estsúlyod helyezd a térdedre.

 

 

 

 

Asztali nézet